Ekonomi

Ankara yıllardır planlıyor! Türkiye’de fiyatlar belirlenecek, Erdoğan’ın niyeti…

Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde düzenlenen G20 zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gaz merkeziyle ilgili önemli bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Sonraki adımla Ataşehir’de enerji merkezinin kurulmasını sağlayacağız. Sayın Putin’le Soçi ziyaretinde bunu görüştük. Bildiğiniz gibi Trakya’dan gelecek doğalgaz Türkiye’nin ihtiyacını yaklaşık yüzde 40-50 oranında karşılayacak. yüzde, ancak Avrupa şu anda bizden doğal gaz bekliyor.” “Trakya’daki dağıtım merkezinden Avrupa’ya doğalgaz tedarik edeceğiz.”söz konusu.

GLOBAL DOĞALGAZ FİYATI TÜRKİYE’DE BELİRLENECEK

Erdoğan, “Ataşehir birçok enerji türünün pazarlandığı ve dağıtıldığı yer olacak. Rus gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması için çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin küresel enerji merkezi olmasıyla birlikte diğer ülke kaynaklarının da Avrupa pazarına ulaşması mümkün. Özellikle önümüzdeki dönemde Türkiye’de kurulacak. “Fiziksel doğalgaz üssü gibi atacağımız somut adımlarla küresel doğalgaz fiyatı Türkiye’de belirlenecek. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor.”sözlerini kullandı.

ENERJİDE MERKEZ ÜLKE OLMA ADIMLARI

Peki gaz merkezi ne zaman kurulacak? Doğalgaz merkezi için hangi bölgelerde çalışmalar yapılıyor? Doğal gaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya ne zaman taşınmaya başlayacak? Doğal gaz Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine nasıl taşınacak? Enerjide merkez ülke olma yolunda atılan adımlar nelerdir? TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Gelişmelerin aktarıldığı A Haber’in canlı yayınına katılan Prof. Dr. Ali Oğuz Diriöz değerlendirdi.

Doç. Dr. Ali Oğuz Diriöz’ün açıklamaları:

“Bakü-Ceyhan-Tiflis yönünden bakarsak Türkiye bir süredir doğal gazda merkez olmaya çalışıyor. O günden bu yana TANAP, Mavi Akım gibi çeşitli yatırımlarla bu yol izlendi. Bu yatırımlar Ukrayna’ya kadar devam etti. Özellikle savaştan sonra Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye’nin doğalgaz ve enerji merkezi olması gerektiğini özellikle söylemesi, aslında Türkiye’nin yıllardır izlediği bir politikadır.

PİYASAYA YÖN VERECEK

Türkiye sadece bir geçiş noktası değil, aynı zamanda piyasaya yön veren bir aktör olmayı hedefliyor. Putin’in bu hedefi belirlemesinin ana nedenlerinden biri AB’nin uyguladığı yaptırımlardır. Türkiye bu yaptırımlara taraf değildir.

Putin, bu enerji ürünlerini Türkiye üzerinden dünyaya dağıtmayı planladığını duyurdu. Ancak bu zaten Türkiye’nin yıllardır üzerinde çalıştığı bir politikaydı. Türkiye enerji yollarının kesiştiği bir noktada bulunuyor. Ayrıca kendi keşfettiğimiz gazlarımız da var.

YENİ TESİSLER İNŞA EDİLİYOR

LNG ithalat ve ihracatında önemli bir merkez olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Trakya ve çeşitli limanlarda yeni tesisler inşa ediliyor. Tabi bunlar yatırım gerektiren işler. Gazın LNG olarak hizmete girebilmesi için iki tesise ihtiyaç vardır. Bunlar çok önemli yatırımlar.

Türkiye’nin gaz merkezi olabilmesi için bir yandan kaynak çeşitliliği gerekiyor. Türkiye farklı ülkelerden alım yaptığı için bu konuda avantajlı. Kesintisiz bir akışın olması gerekiyor. Depolama ve lojistik kapasite ve sayılarının artması gerekiyor. Bunlar çok ciddi yatırımlar gerektiriyor.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ VURGUSU

Türkiye’nin gaz piyasalarına katılımcı olabilmesi için finans merkezi olması gerekiyor. İstanbul Finans Merkezi’nin varoluş amaçlarından biri de, özellikle enerji ticaretinde öne çıkması da budur. Bu yönde ulusal bir politikamız var.

Rusya da yaptırımlar nedeniyle Türkiye’nin ulusal politikasıyla örtüşen bazı açıklamalar yapıyor. AB yaptırımları burada ne kadar gevşetilecek? Buradan gelen gazın ne kadarını Türkiye üzerinden AB’ye satabiliriz? “Çok önemli planlama gerektiren işlerden bahsediyoruz.”

haber-yomra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu