Teknoloji

Apple’ın bahsetmediği iPhone 15 özelliği! Şarj sınırlaması geliyor

15 model, Apple’ın Salı günü düzenlediği etkinlikte resmi olarak tanıtıldı. elma; iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max olmak üzere 4 yeni modelle müşterilerinin karşısına çıktı.

Avrupa Birliği’nin yeni düzenlemesiyle Apple artık Lightning temas noktasından vazgeçerek Android akıllı telefonlarda olduğu gibi USB-C şarj portuna geçiş yaptı.

Apple’ın hiç bahsetmediği özellik

USB-C ile gelen yeni iPhone’lar, Apple’ın bahsetmediği bir özelliği içeriyor. Artık kullanıcılar maksimum şarj limitini kendileri belirleyebilecek.

iOS 17 RC sürümünde yer alan kodlar, Apple’ın pil sağlığını daha iyi korumak için kullanıcıların maksimum şarjı sınırlamasına olanak tanıyan yeni bir özellik geliştirdiğini ortaya çıkardı.

Söz konusu özellik iPhone’ların pil ayarları menüsünde yer alacak. Peki bu özellik ne işe yarıyor?

iPhone 15 tanıtım etkinliğinden bir görüntü

Bu özellik kapatıldığında iPhone, cihazın tam kapasiteye kadar şarj olacağını belirten bir bildirim gönderecektir. Kısacası telefonunuz yüzde 100’e ulaşana kadar şarj olmaya devam edecek.

Özellik açıkken iPhone, pilin belirtilen yüzdeye kadar şarj edileceğini belirten bir bildirim gösterecektir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar iPhone’un yüzde kaç oranında şarj edilmesi gerektiğini belirleyebilecek.

Ayarlardan iPhone’un kullanıcı tarafından belirlenen limite kadar en son ne zaman şarj edildiğini görebilirsiniz.

Bu özellik, kullanıcının günlük rutinini öğrenen ve böylece telefonu yüzde 80’e kadar şarj eden Optimize Edilmiş Pil Şarjı’na benzer şekilde çalışacak. Ancak yeni seçenek, şarjı her zaman belirli bir pil seviyesiyle sınırlayacak

iPhone 14 güncel pil ayarları

Yüzde 100 şarj neden önerilmez?

Benzer bir özellik Samsung Galaxy gibi bazı Android telefonlarda zaten mevcut. Bunun nedeni, lityum iyon pilin yüzde 100’e kadar şarj edilmesinin pilin daha hızlı yıpranmasına neden olmasıdır. Bu nedenle telefon üreticileri bazı durumlarda şarjı sonlandıracak özellikler ekliyorlar.

iPhone kullanıcıları şikayetçi oldu

Birçok iPhone 14 Pro kullanıcısı, cihazın maksimum pil kapasitesinin oldukça hızlı azaldığından şikayetçi.

Bu nedenle Apple, kullanıcıların iPhone’larının pilini daha iyi yönetebilmeleri için böyle bir seçenek eklemeye karar vermiş olabilir.

iPhone 15 henüz mağazalara gelmediğinden bu özelliğin ilk günden itibaren mevcut olacağından kesin olarak söz edemiyoruz.

Ancak bu özelliğin zaten kodda yer aldığı ve iPhone 14 modellerinde etkin olmadığı göz önüne alındığında, yeni şarj optimizasyonu özelliğinin yalnızca USB-C iPhone’larla uyumlu olduğunu varsayıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu