Ekonomi

Binance CEO’su konuştu, Bitcoin yükseldi

Kripto varlık borsası FTX’in çöküşü sonrasında düşüşe geçen Bitcoin’i Binance CEO’su yükseltti. Dünyanın en büyük kripto borsalarından Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, likidite sorunlarında yardımcı olması için endüstri fonu kuracaklarını açıkladı.

Sabah saatlerinde Zhao’nun açıklamasının akabinde Bitcoin 15 bin 800 düzeyinden 16 bin 700 düzeyine kadar çıktı.

Zhao açıklamasında “FTX’in art arda artan olumsuz etkilerini azaltmak için Binance, aksi halde güçlü olan ancak likidite krizinde olan projelere yardımcı olmak için bir endüstri kurtarma fonu oluşturuyor. Daha fazla detay yakında gelecek. Bu arada, uygun olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen Binance Labs ile iletişime geçin” sözlerini kullandı.

Zhao başka bölümlerden ortak yatırım yapmak isteyenlere “Hoşgeldiniz” dedi ve “Kripto gitmiyor. Biz hala buradayız. Yeniden inşa edelim” bildirisi verdi.

Ne olmuştu?

Binance, kendisi üzere bir kripto varlık borsası olan ve likidite problemi yaşadığı bilinen FTX’i satın alarak ‘kurtaracağını’ açıklamıştı. Binance daha sonra FTX’te durumun bilinenden daha makûs olduğunu ve satın almadan vazgeçtiklerini duyurmuştu. Kısa mühlet sonra FTX’in CEO’su istifa ederek farklı bir ülkeye kaçtı ve şirket iflasını açıkladı. 6 milyar dolara yakın büyüklüğü bulunan şirketin çöküşüyle başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para ünitesi büyük kıymet kaybetmişti. Bitcoin 15 bin 600 düzeyine inerek son 2 yılın en düşük düzeyine gerilemişti.

Zhao’nun açıklamasında sonra toparlanan Bitcoin, yine 17 bin düzeyine yaklaştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu