Haber

BM ülkelerine Türkiye’deki eğitim politikası anlatıldı

ANKARA (İGFA) – Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’nda (COP27) iştirakçi ülkelere görüntü iletiyle hitap etti.

Bakan Özer, Eğitim Bakanları oturumunda sunulan görüntüdeki iletisinde Ulusal Eğitim Bakanlığının İklim Değişikliği ve Etraf hususlarında yapmış olduğu ve ileriye dönük planladığı çok istikametli çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Mesajındaki konuşmasına Birleşmiş Milletler raporunu anımsatarak başlayan Bakan Özer, raporda dünyada yaşanan iklim değişikliği sonucunda 2030’a kadar global sıcaklığın bir buçuk derece artacağına işaret edildiğini kaydetti.

“İnsan yaşamını ve doğayı büyük risklerin beklediği bu süreçte tehlikeyi azaltmak, gelecek nesilleri korumak ve onlara temiz bir dünya bırakmak hepimizin en önemli vazifesidir.” diyen Bakan Özer, “Bu bilinç ve sorumlulukla Millî Eğitim Bakanlığı olarak geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin daha temiz, daha yeşil ve daha sağlıklı bir çevrede yaşamalarını sağlamak için çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz” dedi.

Bu ortada Türkiye’de okul öncesinden liseye kadar tüm kademelerdeki öğrencilerin etraf şuuru kazanmaları ismine çalıştıklarını lisana getiren Bakan Özer, israf ve tasarruf hususlarındaki hassasiyetlerinin gelişmesine, bu konuda bilgi, marifet ve tavırlarının oluşumuna katkı sunacak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Özer, kelam konusu hareket planı kapsamında 2025 yılı sonu prestijiyle her tıp ve düzeydeki öğretim programlarının, sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda etraf ve iklim değişikliği bahislerine uyumlu hâle getirileceğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu