Haber

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim yeniden yakıldı! İslam’a yönelik saldırılar artıyor

Başkent Kopenhag’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)” grubu üyeleri, bugün de Kuran’a yönelik provokasyonlarına devam etti.

Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde İslam’a hakaret eden sloganlar atan ve Kuran-ı Kerim yakan grup, İslam karşıtı Türk ürünlerini boykot çağrısı yapan pankartlar açtı.

Provokasyon, polis koruması eşliğinde gerçekleşti.

İSVEÇ VE DANİMARKA KURAN’A KARŞI PROVOKASYONLARDA KULLANILIYOR

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kuran’a yönelik saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Katı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping şehirleri ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan, 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Mescidi önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Danimarka’da İslamofobik ve oldukça milliyetçi bir grup Nisan ayının prestijiyle Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a saldırmaya başladı.

İslam aleyhine pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan küme üyeleri, 21 Temmuz’da Irak, 24 Temmuz’da İran ve Irak, 25 Temmuz’da Kopenhag’da Mısır ve Türkiye Büyükelçilikleri önünde Kuran okudu. Kerem yandı.

Grup, 28 Temmuz’da Kopenhag’da bir caminin önünde ve 1 Ağustos’ta Kopenhag’da Türkiye, Irak, Mısır ve Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’i ateşe verdi.

Grup, yazarının Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen olduğunu söyleyen bir kitabı da yaktı.

Kuran’a yönelik saldırılara karşı 31 Temmuz’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı, İİT18. Olağanüstü Dışişleri Bakanları toplantısıyla eş zamanlı olarak Danimarka ve İsveç’te yeniden Kur’an-ı Kerim baskınları düzenlendi.

Bu eylemlerin polis savunması eşliğinde ve yetkililerden izin alınarak gerçekleştirilmesine başta Türkiye olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti.

25 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Genel Konseyi, kutsal kitaplara yönelik şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu tür eylemleri şiddetle kınayan bir karar aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu