Haber

Erzincan’da deprem olacak mı? 2 Mart Erzincan’da deprem mi bekleniyor? Erzincan’da deprem riski var mı?

Merak edilen, Erzincan’da deprem olacak mı? Sorusuna yapılan açıklama ile cevap verildi. Unceli’de yüzlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ‘Depremde neler yapılabilir’ konulu panele katılan Jeofizik Profesörü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan olası depremler için yeni bir uyarıda bulundu. Peki Erzincan’da deprem olacak mı? 2 Mart’ta Erzincan’da deprem bekleniyor mu? Erzincan’da deprem riski var mı?

ERZİNCAN DEPREM Mİ OLACAK?

Bingöl Yedisu fay hattının 8 büyüklüğe kadar deprem üretebileceğini belirten Prof. bugünkü Hatay’ın bir bölümü Osmaniye’ye, Adıyaman’ın kuzeyinden Kahramanmaraş’a ve oradan da Malatya, Elazığ’a. Bu 15 milyon yıl önce oldu. Bu içerme devam ettiği için Doğu Anadolu bu yükü kaldıramadığı için bu kez ikinci bir kırılma meydana geliyor.” ifadelerini kullandı.

ERZİNCAN’DA DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR BEKLENİYOR?

prof. Ercan, “Bu Hakkari’den Van, Bitlis, Muş ve Varto üzerinden Bingöl’e, oradan Karlıova’ya, oradan Erzincan üzerinden Tokat’a, Amasya’dan Bolu’ya, Bolu’dan Adapazarı ve Kuzey Marmara’ya yani İstanbul ve Selanik’e gidiyor” dedi. . Kuzey Anadolu kırığı diyoruz. Yaşı 3.5 milyon. Kırık ne kadar eskiyse, ürettiği deprem o kadar küçük olur. Daha genç Kuzey Anadolu kırığı kuzeyimizdedir. Kargapazarı kırığı var, Yedisu kolu var, orası en tereddütlü yer. Bu 8′ “Üstelik 1939’da Erzincan’da meydana gelen depremin 7,9 büyüklüğünde olduğunu ve yıkıcı gücünün 11 olduğunu biliyorsunuz. Bu deprem karanlık bir kış gününde bir kısmını dondurup yakarak yaklaşık 33 bin kişinin canını aldı. diğerleri sobalardan çıkan ateşle.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu