Haber

Filipinler, Çin’in askeri tatbikat teklifini değerlendirdi, Tayvan’ın teklifini reddetti

Filipinler, Çin’in ortak askeri tatbikat teklifinin değerlendirildiğini, Tayvan’ın askeri işbirliği teklifinin ise reddedildiğini bildirdi.

ABS-CBN News’in haberine göre Filipinler Ordu Komutanı Orgeneral Romeo Brawner, Pekin’den gelen teklifle ilgili açıklama yaptı.

Brawner, ortak askeri tatbikat planının Çin Büyükelçisi Huang Chilean tarafından önerildiğini söyledi.

Huang’ın konuyla ilgili resmi belgeleri taraflarına ilettiğini belirten Brawner, teklifi kabul etmeden önce Silahlı Kuvvetlerin konuyu detaylı bir şekilde incelemesi gerektiğini belirtti.

Romeo Brawner, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Romualdez Marcos Jr.’ın “Herkesle dost, kimseyle düşman” açıklaması çerçevesinde hareket ettiklerini kaydetti.

Büyükelçi Huang ise Çin Devlet Lideri Xi Jinping ve Marcos’un “denizcilik meselelerinin dostane istişare yoluyla çözülmesi gerektiği” konusunda anlaştıklarını belirtti.

“Tayvan ile diplomatik ilişkimiz yok”

Öte yandan Filipinler Milli Savunma Bakanı Gilbert Teodoro, Tayvan’ın askeri iş birliği teklifinin reddedildiğini açıkladı.

Philstar’ın haberine göre Teodoro, yalnızca Çin ile diplomatik ilişkilerinin olduğunun altını çizerek, “Tayvan ile diplomatik ilişkilerimiz yok.” ifadesini kullandı.

Tayvan ile herhangi bir güvenlik anlaşmasının Çin’in iç işlerine karışmak olacağını kaydeden Teodoro, söz konusu anlaşmanın yapılmasının Tayvan’ın “sorununu görmezden gelmek” anlamına geleceğini söyledi.

haberbozcaada.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu