Haber

İlber Ortaylı şaşkına döndü ve isyan etti: Bu sözler nereden çıktı, korkutucu…

İletişim Başkanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda, “İtalya Başbakanı Meloni ile görüşen İlber Ortaylı, ‘İtalya Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye göndermek istiyor’ dedi.”Dün bu iddiayı yalanladı.

Merkezin sosyal medya hesabından konuya ilişkin yapılan açıklamada, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Türkiye ziyareti sırasında, “Afrikalı göçmenleri Türkiye’ye gönderiyoruz”Bu konuyla ilgili herhangi bir anlaşma, hatta bir toplantı bile yapılmadığı belirtildi.

Açıklamada, İtalya’nın Afrikalıları Türkiye’ye göndereceği yönündeki iddiaların İtalya’nın sağcı koalisyon hükümetine yakın olduğu belirtildi. “Il Giornale”Gazetede yer alan bir haberin ardından ortaya atıldığının belirlendiği belirtildi.

İLBER ORTAYLI İSYAN ETTİ

Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Kapalıçarşı gezisinde eşlik ettiği İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüşmesine ilişkin şunları söyledi:

“Sosyal medyada yayılan bu konuşmalar anlaşılır değil. O gün Kapalıçarşı gezimizde İtalya Başbakanı Meloni Bey ile göçmenler konusunu konuşmadık. ‘Afrikalılarımız yanınıza gelecek, hazır olun’ gibi bir şey söylemedi. Türkiye’de bu konu nereden çıktı? Yabancı basında yer alan bazı açıklamalar alıntıdır. Bunların Türkiye’yi bu kadar etkilemesi korkutucu. Bilgiler doğrulanmadan dağıtılır ve kullanılır.

SİYASET KONUSUNDA KONUŞMADIK

Başbakanla siyasi konuşmadık. Aslında o günün gündemi ve ortamı değildi. Başbakanın çok kibar olduğunu, hanımefendinin tavrının nezaketli olduğunu vurguladım. ‘Vay be faşisti övmüşsün’ gibi tepkiler önemli değil ve Türk toplumunun zarafetine ve geleneklerine de uymuyor. Sorun Başbakanın parti programı değil; Ayrıca Avrupa’nın diğer yöneticilerinin Sayın Meloni’den daha liberal ve demokratik olduğunu kim söyledi size? Nerede bulunuyorsun?

IRKÇI SÖZLERİ ELEŞTİRİYORUM

Son televizyon röportajımda söylediklerim hakkında yazılanlar da beğenilmiyor; Oradaki göçmenlere yönelik ırkçı söylemleri eleştiriyorum. ‘Ah, göçmenler geliyor, en azından bu insanlar gelmesin’ demiyorum. ‘Zaten elimizde yeterince var’ diyorum. ‘Biri gelecekse Orta Asya’dan, Türkistan’dan gelsin’ diyorum. Türk vatandaşlığının parayla verilmemesi gerektiğini söylüyorum. Bizim için göç ve vatandaşlık, Türk milletinin çektiği sıkıntılar nedeniyle elde edilmiş bir konumdur, imparatorluğu kaybetmişizdir, oradaki azınlıklarımıza özgü bir ayrıcalıktır. Bunu ben söylemiyorum, derin bilgi sahibi, kozmopolit bir kültüre sahip, dünyayı tanıyan merhum Büyükelçimiz Zeki Kuneralp anılarında şöyle diyor; ‘Türklük ayrıcalıktır ve zor bir derecedir’.

BU ÜLKENİN DOĞASI DEĞİL

Türkiye’de arsa ve konut almanın kolay olmaması gerektiğini söylüyorum. Türkiye vatandaşlıkla ev alıp sonra iki katı fiyata satışa çıkarabileceğiniz bir ülke değil. Bunun ekonomik sıkıntısını da bu aralar yaşıyoruz.

Ülkenin güvenliği için belli bir göç politikası mutlaka gereklidir. Burada da istikrar ve ölçülülük esastır. Şunu da söylemem gerekiyor; Bütün bir ırka, bir halka karşı öfke duymak bu toprakların doğasında yoktur. Afrikalılar hakkında medyada konuşulan sözler; Marsilya veya Bavyera’daki düşük izleyici kitleleri arasında kullanılabilir. “Bu ülkenin insanlarına yakışan ifadeler değil.”

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu