Haber

Milli Eğitim Bakanı Özer’in katılımıyla “Temel Eğitimde 10 bin Okul Projesi” tamamlandı

Milli Eğitim Bakanı Özer’in katılımıyla “Temel Eğitimde 10 bin Okul Projesi” tamamlandı

Diyarbakır’da konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer:

“Son yirmi yılda eğitimin tüm kademelerinde, cumhuriyet tarihinde ilk kez okullaşma oranı yüzde 95’in üzerine çıkmıştır”

DİYARBAKIR – Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer Diyarbakır’da Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesinin kapanış törenine katıldı. Bakan Özer, programda yaptığı açıklamada, “Son yirmi yılda eğitimin tüm kademelerinde, cumhuriyet tarihinde ilk kez okullaşma oranı yüzde 95’in üzerine çıkmıştır. Yani son yirmi yıl, beşeri sermayenin en verimli bir halde değerlendirildiği bir periyoda tekabül etmektedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığınca okullar ortası muvaffakiyet ve imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek gayesiyle hayata geçirilen ‘Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi’ tamamlandı. Toplam 3 milyar liralık bütçe ayrılan projenin kapanış merasimi, Bakan Mahmut Özer’in katılımıyla Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Kapanış merasimine Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanı sıra Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, bakan yardımcıları, bakanlık bürokratları, UNICEF temsilcileri, 81 ilin milli eğitim müdürleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Program, Diyarbakır’daki özel öğrencilerden oluşan ‘Özel Sesler Korusu’nun verdiği küçük konserle başladı.

Bakan Mahmut Özer, merasimde yaptığı konuşmada, ‘Özel Sesler Korosu’nun verdiği konserin salondaki herkesi duygusal bir seyahate çıkardığını tabir ederek “O yüreği büyük özel yavrularımıza, gençlerimize, çocuklarımıza şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah, bizler de onlara bir sürpriz yapacağız ve onları İstanbul’a davet edeceğiz. İstanbul’da 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde onlarla birlikte o günü kutlayacağız” halinde konuştu.

Özer, yakın vakitte şehit olan Ayşenur Alkan ve tüm şehit öğretmenleri rahmetle andı. Özer, “Yakın zamanda şehit verdiğimiz Ayşenur Alkan, Arzu öğretmenimizi ve tüm şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Özellikle en son kaybetmiş olduğumuz Ayşenur öğretmenimiz gerçekten tüm Türkiye’ye öğretmenlerin ne kadar fedakar olduğunu gösterdi. Tüm öğrencilerini hain roket saldırısında sığınağa götürdükten sonra acaba bir öğrenci geride kaldı mı diye sınıfa tekrar giderken hayatını kaybetti. Ayşenur öğretmenimizi minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Bir ülkenin en kalıcı sermayesinin beşeri sermaye olduğunu anımsatan Özer, beşeri sermayenin niteliğini artırmada en değerli enstrümanın da eğitim olduğunu söyledi. Özer, şöyle devam etti:

“2000’li yıllara geldiğimiz zaman Türkiye’deki fotoğraf hiç de iç açıcı değildi zira o yıllarda Türkiye’de beş yaştaki okullaşma oranını sadece yüzde 11 idi. Orta öğretimdeki okullaşma oranı sadece yüzde 44 idi. Yüksek öğretimdeki net okullaşma ise sadece yüzde 14 idi. Yani ilkokul hariç tüm kademelerde okullaşma oranları yüzde 50’nin altındaydı. OECD ülkeleri, yani bizim rekabet etmiş olduğumuz ülkelere baktığımız vakit o ülkelerin, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını 1950’li, 1960’lı yıllarda yüzde 90’ın üzerine çıkardığını görüyoruz. İşte son 20 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm Türkiye’de bölge, kent, ilçe ayrımı gözetilmeksizin yapılan seferberlik sonucunda, yirmi yıl üzere kısa müddette beş yaştaki okullaşma oranları yüzde 11’den yüzde 98’e, orta öğretimdeki yani liselerdeki okullaşma oranları yüzde 44’ten yüzde 95’e, ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99’un üzerine, ortaokuldaki okullaşma oranı yüzde 99’un üzerine ulaşmıştır. Son yirmi yılda eğitimin tüm kademelerinde, cumhuriyet tarihinde birinci kere okullaşma oranı yüzde 95’in üzerine çıkmıştır. Yani son yirmi yıl, beşeri sermayenin en verimli bir biçimde değerlendirildiği bir periyoda tekabül etmektedir.”

Özer, okullaşma oranlarındaki yükselişin yanı sıra üniversiteye girişteki katsayı uygulaması ile başörtüsü yasağı üzere antidemokratik uygulamaların kaldırıldığının ve seçmeli derslerin değerli ölçüde çeşitlendirildiğinin de altını çizerek eğitimde son yirmi yılda bir ihtilal yaşandığını, birebir vakitte eğitim sisteminin toplumun demokratik taleplerine hassas hale geldiğini ve eğitimde toplumsal siyasetlerin uygulandığını vurguladı.

“Ekonomik imkanı olmayan çocuklar için somut adımlar atıldı”

Ekonomik imkanı olmayan ailelerin çocuklarının eğitime devam edebilmesi için koşullu olarak verilen yardımın on dokuz yıldan beri devam ettiğini anımsatan Özer, “Taşımalı eğitim imkanı sunuluyor, bir buçuk milyon öğrencimiz şu anda eğitim sisteminde fiyatsız yemek yiyor. Pansiyon, burs üzere eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için çok sayıda toplumsal siyaset bu periyotta uygulamaya kondu. Tüm gelişmelerin mimarı, her vakit eğitime bütçeden en büyük hissesi ayıran, eğitime her vakit müspet ayrımcılık yapan Cumhurbaşkanımızdır. Buradan, Diyarbakır’dan kendilerine şükranlarımızı arz ediyoruz. Bizler de Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak gelinen noktada eğitimimizi çok daha güzel noktalara taşımak, kalitesini arttırmak için üç noktaya yük verdik. Birinci olarak eğitimde fırsat eşitliğinin güçlendirilmesine ehemmiyet veriliyor. Bunun için iki ana odak noktamız oldu. Birincisi okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasıydı. Okul öncesi eğitim, okullar ortası muvaffakiyet farklarının kaynaklandığı yerdir” şeklinde konuştu.

Özer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Düşünün 2000’li yıllarda beş yaştaki okullaşma oranı yüzde 11, yani yüzde 89’un okul öncesi eğitime erişimi yok. Okul öncesi eğitime erişenle erişmeyen ortasındaki fark ne vakit ortaya çıkmakta. Okul başladığı vakit ortaya çıkmakta. Şayet eğitim sistemi bu farkı telafi edemezse o vakit avantaj, daha fazla avantajı, daha fazla dezavantajı üretmekte ve muvaffakiyet farkını fevkalade bir biçimde artırmakta. İşte eğitim sistemimiz aslında yıllardan beri bu okul öncesi eğitimdeki erişim kısıtlılığından çekiyordu. 6 Ağustos 2021’de tüm Türkiye’de 2 bin 782 bağımsız anaokulu vardı. Biz bu projeyi başlattığımız vakit, 3 bin anaokulunu bir senede yapmak üzere yola çıktık ve Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde projemizi başlattık. Gayemiz neydi, üç yaşındaki okullaşma oranlarını, dört yaş okullaşma oranlarını mümkün olduğu kadar ortalamasını yaklaştırmak. Beş yaş okullaşma oranını ise mümkünse yüzde 100’e ulaştırmak. Bu sabah rakamları aldım. Bir sene içinde 2 bin 321 bağımsız anaokulu yapmışız. 16 bin 100 ana sınıfı yapmışız. Normalde beş ana sınıfı, bir anaokuluna tekabül eder. Dolayısıyla 16 bin 100 ana sınıfı, 3 bin 220 bağımsız anaokuluna tekabül etmektedir. 2 bin 321’i de buna ek ettiğimiz vakit, bir yıl üzere kısa müddette 5 bin 541 bağımsız anaokulu kapasitesi oluşturmuşuz. Ulusal Eğitim Bakanlığının yılda elliyle yedi ortasında anaokulu yaptığı bir geçmişe baktığınız vakit sahiden bu bir ihtilaldir. İhtilalin yansımalarını sayılardan da görüyoruz. Üç yaştaki okullaşma oranı yüzde 9’dan yüzde 16’ya, dört yaştaki okullaşma oranı yüzde 16’dan yüzde 37’ye, beş yaştaki okullaşma oranı yüzde 65’ten bir senede yüzde 98’e ulaştı. İşte bu mevcut yatırımlar, inşallah, devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu