Ekonomi

New York borsası yükselişle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,2 artışla 4.202,05 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,28 artışla 12.887,54 puana yükseldi.

Yatırımcılar Fed’in açıklayacağı para politikası kararlarını beklerken, açılışta borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Analistler, Fed’in para piyasalarındaki fiyatlamada politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu, para politikasının gidişatına ilişkin ipuçlarının Banka’nın karar metni ve Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarında aranacağını belirtti.

Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de özel sektör istihdamı ekim ayında piyasa beklentilerinin altında 113 bin kişi arttı. Ekim ayındaki yıllık fiyat artışı, Ekim 2021’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 5,7 oldu.

ABD Hazine Bakanlığı da 3, 10 ve 30 yıl vadeli 112 milyar dolar değerinde tahvil satacağını duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, öngörülen orta ve uzun vadeli borçlanma ihtiyaçları doğrultusunda ihale tutarlarının Kasım ayından Ocak 2024’e kadar kademeli olarak artırılmaya devam edilmesinin planlandığı belirtildi.

Öte yandan ABD medyasında yer alan haberlerde, şirketlere fiziksel ve sanal ortak çalışma alanları sağlayan girişim WeWork’ün yeniden yapılanma nedeniyle iflas başvurusunda bulunacağı iddia edildi. Haberin ardından şirketin hisseleri yüzde 50’ye yakın değer kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu