Ekonomi

Otoyol ve köprülere zam, ABD TÜFE, meme hisselerindeki ralli: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Wall Street vadeli işlemleri, Fed’in gelecekteki düşüncelerine rehberlik edebilecek aylık tüketici fiyat raporundan önce büyük ölçüde değişmeden işlem gördü. Cisco (CSCO) sonuçları kapanıştan sonra açıklayacakken meme hisse senedi rallisi hızla devam ediyor. Yurt içinde otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam geldi.

1. ABD’nin TÜFE verisi büyük önem taşıyor

ABD’de bugün açıklanacak olan aylık tüketici fiyatları raporu, Fed’in yakın vadede izleyeceği politik yolu etkileyecek.

Nisan ayı tüketici fiyat endeksi ilerleyen saatlerde açıklanacak ve ekonomistler, Nisan ayında aylık bazda %0,4 veya 12 ay öncesine göre %3,4 artmasını bekliyor.

Volatil gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek veride, enflasyonun yıllık bazda %3,6 artması bekleniyor ki bu da aylık %0,3’lük artışla son üç yılın en küçük artışı olacak.

Yatırımcılar, dirençli enflasyon nedeniyle bu yıl faiz indirimi beklentilerini geri çekmek zorunda kaldı ve 2024’ün başında beklenen 150 baz puanlık indirime kıyasla şimdi bu yıl 43 baz puanlık gevşemeyi fiyatlıyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, dün Amsterdam’da düzenlenen Yabancı Bankacılar Birliği Yıllık Genel Toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyonun kontrol altına alınmasının zor olduğunu vurguladı.

Powell:

“Birinci çeyrekte enflasyonda önemli bir ilerleme kaydedilmemesi dikkat çekiciydi. Enflasyonun tekrar düşüşe geçeceğine dair güven eskisinden daha düşük. Bu konudaki güvenim önceki kadar güçlü değil.”

Salı günü açıklanan verilere göre ABD’de üretici fiyatları, Nisan ayında beklenenden daha fazla artış göstererek enflasyonun, ikinci çeyreğin başlarında inatçı bir şekilde yüksek kalmaya devam ettiğine işaret etti.

2. TÜFE öncesinde vadeli işlemler pek değişmedi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Fed’in gelecekteki para politikasını etkileyebilecek enflasyon verilerinin öncesinde temkinli bir seyir izledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Dow Jones %0,1 yükselirken S&P 500 büyük ölçüde değişmeden işlem gördü ve Nasdaq 100 %0,1 düştü.

Wall Street’in ana endeksleri, Nisan ayı üretici fiyatları beklenenden daha fazla artmasına rağmen, dün kazançlı bir seans geçirdi ancak daha dikkatli izlenen tüketici fiyat endeksinin, beklenenden farklı olması halinde çok daha önemli bir etkiye sahip olması muhtemel.

Bugün açıklanacak diğer ekonomik raporlar arasında Nisan ayı perakende satış rakamları, Mayıs ayı Empire State imalat anketi ve konut piyasası endeksi yer alıyor.

Kurumsal sektörde; ayakkabı perakendecisi Boot Barn (BOOT) hisseleri tüm yıl için hayal kırıklığı yaratan beklentiler nedeniyle piyasa öncesinde %5’ten fazla düşerken Nextracker (NXT) beklenenden daha iyi bir gelir sayesinde %12 değer kazandı.

3. Meme hisseleri çekincelere rağmen yükselmeye devam ediyor

GameStop (GME) ve AMC Entertainment (AMC) gibi meme hisseleri, bu haftaki rallinin devamı olarak yükselmeye devam etti.

Sinema zinciri AMC, dün Wall Street’te %32 değer kazanırken video oyunu perakendecisi Gamestop %60 artış gösterdi.

Bu gelişme; üç yıllık bir aranın ardından Pazar günü sosyal medya platformu X’te, 2021 meme hisse çılgınlığının arkasındaki merkezi figür olan “Roaring Kitty” Keith Gill‘in bir dizi şifreli paylaşımının ardından yaşandı.

Paylaşımlarda herhangi bir şirket ismi geçmiyor, bunun yerine Karayip Korsanları, Tombstone, V For Vendetta gibi filmlerden klipler ve sandalyede oturan bir adamın karikatürü yer alıyordu.

Efsanevi yatırımcı Bill Gross, sosyal medya platformu X’te birçok bireysel yatırımcının tercih ettiği şirketlerin yaşadığı sert yükselişler hakkında yorum yaptı:

“Gamestonk’ modası geçti. Sandalyesinde dik oturan bir karikatür adamdan daha iyi bir alım sinyali ne olabilir?

Almak mı? Satmak mı? Ben almam.”

Yönetiminde yaklaşık 6 milyar dolarlık varlık bulunan Smead Capital Management’ın CEO’su Cole Smead, CNBC’ye verdiği bir röportajda alım çılgınlığının “açıkçası aptalca” olduğunu söyledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

“Bu, kumar oynamak.”

GameStop, AMC gibi yüzlerce hisse senedi ile ilgili finansal ve teknik bilgilere, grafiklere, analizlere ve ProTips ipuçlarına hızla erişmek için InvestingPro dünyasına adım atın.

InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. Cisco kapanıştan sonra rapor verecek

Cisco, bugün piyasa kapanışından sonra üç aylık kazançlarını açıklayacak ve yatırımcılar, Mart ayında yazılım şirketi Splunk’ı satın alan dijital iletişim teknolojisi holdinginin, şirketi (SPLK) nasıl entegre ettiğini görmeye çalışacak.

Analistler, şirketin kampüs ağı işinin zorluklarla karşılaşmaya devam etmesiyle birlikte, mali üçüncü çeyrekte bilançoda yıllık düşüş bekliyor.

JPMorgan (NYSE:JPM) analistleri, yayımladıkları bir notta şu ifadelere yer verdi:

“Splunk’ın konsolidasyonunun, 2025 mali yılında yıllık +%3’lük toplam gelir artışına yol açmasıyla birlikte çekirdek işletmenin, yıl bazında organik olarak düşük ila orta tek haneli bir oranda düşeceğini tahmin ediyoruz.

3. çeyrek sonuçları, şirketin 2025 mali yılı hakkında bir güncelleme yapması için normalden daha erken olsa da 4 Haziran’daki yatırımcı gününde tartışmanın önemli bir parçası olması gerekeceği için şirketin klasik rehberliğinden daha fazlasını sağlamayı tercih etmesi adına bir fırsat olabileceğine inanıyoruz.”

5. Ham petrol, piyasaların daralması umuduyla yükseliyor

Sektör verilerinin ABD stoklarında düşüşe işaret etmesi ve küresel piyasalarda sıkılaşma beklentilerini artırmasıyla, ham petrol fiyatları yükseldi.

ABD ham petrol %0,7 artışla 78,54 dolardan işlem görürken Brent %0,6 artışla 82,83 dolar oldu.

Dün Amerikan Petrol Enstitüsünden gelen veriler, ABD petrol stoklarının 10 Mayıs haftasında 3,1 milyon varil azaldığını gösterirken benzin stoklarında da düşüş olduğu görüldü.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bugün resmi verilerle teyit edilmesi halinde bu durum, seyahat ağırlıklı yaz sezonunun başlamasıyla ABD yakıt talebinin arttığını gösterecek. Bu da ABD üretimi rekor seviyelerde seyrederken küresel ham petrol arzının sıkılaşmasına yardımcı olabilecek bir trend.

Kuzey Amerika piyasalarının sıkılaşacağı beklentileri, Kanada’nın önemli petrol kumu şehirlerinden Fort McMurray yakınlarındaki kritik orman yangınları ile daha da güçlendi.

Bu iyimserlik Uluslararası Enerji Ajansının, 2024 yılı için petrol talebi büyüme tahminini düşürdüğü gerçeğini gölgede bıraktı.

Paris merkezli enerji gözlemcisi, büyük ölçüde gelişmiş OECD ülkelerindeki zayıf talebi gerekçe göstererek bu yıl için büyüme görünümünü günde 140.000 varil düşürerek 1,1 milyon varile indirdi.

6. Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam yapıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri yeniden düzenledi.

Yapılan düzenlemeyle birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden otomobiller için geçiş ücreti 15 TL’den 24 TL’ye çıkarıldı.

Osmangazi Köprüsü’nde otomobil geçiş ücreti 290 TL’den 399 TL’ye, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde 295 TL’den 419 TL’ye, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden 35 TL’den 49 TL’ye yükseltildi.

Yeni fiyatlar, 15 Mayıs Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu