Ekonomi

Sarıcakaya Laçin Barajı yapım çalışmaları devam ediyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akça, Eskişehir’deki Sarıcakaya Laçin Barajı’ndaki çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre DSİ, tarımda modern sulamanın yaygınlaştırılması, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım alanlarından en yüksek faydanın sağlanması, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırılması ve yerleşim yerlerinin korunması için var gücüyle çalışıyor ve tarım arazilerini sel risklerine karşı korurken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyu her zaman korur. damlasını tutuyor.

Eskişehir ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması da bölgede tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde değerli rol oynuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Akça, yapımı devam eden Eskişehir Sarıcakaya Laçin Barajı’nın tamamlanmasıyla birlikte barajda depolanacak su ile 4 bin 150 dekar tarım arazisinin sulanacağını kaydetti.

Söz konusu barajda servis ve erişim yolları, enjeksiyon, dip dolusavak ve cebri boru imalatlarının tamamlandığını belirten Akça, şunları kaydetti:

“Gövde dolgu ve dolusavak imalatları devam etmekte olup, kalan gövde dolgu, dolusavak, ayar vana odası ve mekanik aksamları da tamamlanarak işin tamamlanması planlanmaktadır. temeli ve 1.63 milyon metreküp su depolama kapasitesi ile 2022 yılında tamamlanması planlanıyor. Birim fiyatlar ile dekara 4 bin 500 liralık gelirin artırılması ve ülke ekonomisine 18 milyon 675 bin lira katkı sağlanması hedefleniyor. yıllık ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu