Ekonomi

Tosyalı Algerie, Cezayir’de Doğalgaz Boru İhalesi Aldı

Türkiye’nin küresel çelik üreticisi Tosyalı’nın Cezayirli şirketi Tosyalı Algerie, Cezayir elektrik ve doğal gaz dağıtımından sorumlu kamu kuruluşu Sonelgaz’ın doğalgaz boru ihalesini aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Cezayir’in hidrokarbon bazlı şubeleri dışında sektörün en büyük firması ve ihracatçısı olan Tosyalı Algerie, üretime başladığı günden bu yana ülkenin demir çelik ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. 2013 yılında katma değerli ihracatı ile Cezayir ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Entegre liman dahil 11 tesisi bünyesinde bulunduran Tosyalı Algerie, inşaat demiri, filmaşin ve spiral boru olmak üzere 3 temel kategoride üretim yapıyor. İnşaat sektörü, hidrokarbon nakliyesi, otomotiv endüstrisi, enerji ve gemi yapımı dahil olmak üzere birçok bölüme hizmet vermektedir. Üretimiyle Cezayir’in demir çelik ithalatının yerli üretimle ikame edilmesinde önemli rol oynuyor.

Ülkede enerji sektöründeki gelişmeleri de yakından takip eden Tosyalı Algerie, Cezayir’de elektrik ve doğal gaz dağıtımından sorumlu devlet kurumu Sonelgaz’ın doğalgazı iletmek üzere inşa edeceği ve hatta kullanacağı boru ihalesini kazandı. santrale elektrik üretiminde kullanılacak gaz.

Sadece yerli firmaların katılabileceği bu ihalede Cezayir’in ayrılmaz bir parçası olan Tosyalı Algerie, erken teslim ve rekabetçi fiyat özellikleriyle yerli üretici olarak seçildi. İhale sonucunda toplam 70 kilometre 711 x 9.5mm X70M PSL2 kalite gaz borusu, 3LPE dış, FCE kaplamalı gaz borusu (standart API 5L PSL2) Sonelgaz’a 3 ay içerisinde teslim edilecek. Bu proje aynı zamanda Tosyalı Algerie’nin Cezayir’de doğal gaz boru kategorisinde tedarik ettiği ilk iş olma özelliğini de taşıyor.

Tosyalı Cezayir, yatırımlar tamamlandığında 8,5 milyon ton yassı ve uzun ürün kapasiteli bir komplekse dönüşecek.

Verilen bilgilere göre 1969 yılında temelleri atılan Sonelgaz, yarım asırdır Cezayir’e hizmet vermekte ve günlük enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Köklü bir geçmişe, beceriye ve bilgiye sahip olan Sonelgaz, ulusal enerji politikasının uygulanmasına yaptığı katkı ile ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli rol oynamaktadır.

Yüksek teknoloji ve enerji kullanımı açısından sadece Afrika’nın değil, Avrupa’nın en verimli entegre komplekslerinden biri olan Tosyalı Algerie, Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımlarından biri olarak dikkat çekiyor.

5 milyon metrekareye yayılmış 11 tesisten oluşan Tosyalı Algerie kompleksi, sanayide ülke ekonomisinin can damarı olarak görülüyor. DRI teknolojisi sayesinde dünyanın yeşil ve çevreci çelik üretim tesisleri arasında da yer alan Tosyalı Algerie, yıllık 2,5 milyon ton kapasite ile dünyanın en büyük DRI üretim tesislerine ve DRI ile çalışan dünyanın en büyük ark ocağına sahiptir. .

Tosyalı Algerie de bu tesisle entegre oldu ve 200 bin DWT geminin bile yanaşabileceği ülkenin en büyük limanının altyapısını yaparak faaliyete geçti. Dördüncü etap yatırımı devam eden Tosyalı Algerie, tüm yatırımlar tamamlandığında 8,5 milyon ton yassı ve uzun ürün kapasiteli bir sanayi kompleksine dönüşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu