Haber

Trump liderleri karıştırdı: ‘Türkiye’nin güçlü lideri Orban’

ABD’nin eski lideri ve Cumhuriyetçi Parti’nin 2024 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri adayı Donald Trump, 23 Ekim Pazartesi günü New Hampshire’da düzenlenen mitingde konuştu. Donald Trump, konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la karıştırdı.

Politico’nun haberine göre Trump, “Bir adam var; Viktor Orban. Adını daha önce duyan var mı?” Sorusunun ardından Viktor Orban’ın kim olduğunu açıkladı: “Belki de dünyanın en güçlü liderlerinden biridir. Kendisi Türkiye’nin cumhurbaşkanıdır.”

‘ORBAN’IN RUSYA İLE CEPHESİ VAR’

Trump, Orban’ın Rusya’yla da ‘cephesi’ olduğunu söyleyerek konuşmasına devam etti. Politico, ne Türkiye’nin ne de Macaristan’ın Rusya ile sınırının bulunmadığına dikkat çekti.

Donald Trump daha önce göç ve LGBTİ+ karşıtı duruşuyla bilinen Macaristan Başbakanı Orban’ı övmüş ve yönetim tarzını “liberal olmayan demokrasi” olarak tanımlamıştı. Trump, 2019’da Viktor Orban’ı Beyaz Saray’da ağırlamıştı.

Orban, 2016 başkanlık seçimlerinde Trump’a desteğini açıklayan ilk Avrupalı ​​lider olmuş ve bu yıl Trump hakkında iddianame hazırlandıktan sonra ona ‘mücadeleye devam’ demişti. Bu yıl Orban, ABD Muhafazakar Siyasi Eylem Koalisyonu toplantısında Donald Trump’a seslendi ve “Sayın Başkan, geri dönün. Amerika’yı yeniden mükemmelleştirin ve bize barışı getirin” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu