Ekonomi

Turizme ara tatil dopingi

Selenay YAĞCI/İSTANBUL

Türkiye’de ve Rusya’da okulların orta tatili yaptığı kasım ayı turizm dönemini uzattı. Antalya’da uzun vakit sonra kasım ayında doluluklar tavan yaptı. Antalya’daki birtakım tanınan otellerin dolu oldukları için önümüzdeki günler için yeni rezervasyon kabul etmiyor. Türkiye’de okullar 12 Kasım’da orta tatile girdi. Rusya’da da okullar, 3 Kasım orta tatile girdi. Rusya Çeşit Operatörleri Birliği (ATOR) Rus turistlerin Kasım ayı tatillerinde Mısır ve Türkiye’nin neredeyse eşit derece talep alarak birinci sıraya oturduğunu açıkladı.

Toplam 9 günlük orta tatilde, Antalya, Afyon, Kapadokya ve Güneydoğu’ya olan talep arttı. 12-20 Kasım ortası okulların orta tatil devri. Bu kapsamda hafta sonlarıyla birlikte 12-20 Kasım ortasında çocuklu aileler için uygun bir tatil periyodu oluşuyor. Cins operatörleri orta tatil için çocuk yaşı ve sayısına nazaran indirimler de yapıyor. Yaz periyodunda tatil yapamayan yerli turistin bu devri değerlendirdiğini söyleyen turizmciler, fiyatların da yaz devrine nazaran nispeten daha uygun olduğunu söylüyor. Termal otellerinin de öne çıktığı orta tatilde, daha çok 3 gece 4 günlük paketlerin tercih edilirken, günlük oda fiyatları bölgesine nazaran ortalama bin TL’den başlıyor.

“Antalya’da otel dolulukları yüzde 70’lerde”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Lider Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, Antalya genelinde otellerin yüzde 50’sinin açık olduğunu belirterek Kavaloğlu, “Bu fiyatlar bölgesine göre farklılık gösteriyor. Örneğin Lara ve Belek’teki otellerin hemen hepsi açık. Almanya, İngiltere ve Rusya’dan ise turist akışı devam ediyor. Bu dönemde otellerde doluluk oranları yüzde 70’lerde. Ara tatille birlikte yerli turistin de yüzde 10’luk bir katkısı olur. Doluluklar yüzde 80’i bulur” diye konuştu. Kemer Turistik Otel İşletmecileri Birliği (KETOB) Lideri Dinçer Sarıkaya, “Nerdeyse kasım boyunca 5 yıldızlı ve ikinci bantta yer alan 3 ve 4 yıldızlı oteller dolu. Hava koşullarından dolayı turizm sezonu kasım ayına kadar uzadı. Okulların tatil olmasıyla birlikte sıcak bölgelere gelmek isteyenler Antalya’yı tercih ediyor” dedi.

Otobüs biletlerine ilgi yüzde 115 arttı

Seyahat Sitesi enuygun.com orta tatil öncesi bilgileri inceleyerek 11-13 Kasım tarihlerinde otobüs bileti satışlarının bir evvelki haftaya nazaran yüzde 115 artış gösterdiğini açıkladı. enuygun. com’un bilgilerine nazaran orta tatil öncesinde otobüs bileti alınan en tanınan rota İzmir-Ankara oldu. Bu rotayı Ankara- Mersin, Ankara-İzmir ve İstanbul- İzmir rotaları takip ediyor. Biletlerin büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşayan şahıslar tarafından alınırken en çok ziyaret edilecek kentse Ankara oldu. Seyahat edenlerin yüzde 58’ini bayanlar yüzde 42’siniyse erkekler oluşturuyor.

Online seyahat platformu

Obilet Strateji Yöneticisi Sertaç Keleş, yurt içinde otobüs bileti alımında geçen yıla kıyasla en çok talep artışı yaşanan destinasyonların Çanakkale, Kayseri, Antalya, Samsun, Amasya ve Manisa olduğunu söyledi. İstanbul çıkışlı otobüs seyahatlerinde ise birinci sıraları Antalya, Samsun, Çanakkale ve Kayseri aldı. Kasım orta tatili için uçak bileti alımlarında yurt içinde 2021’e nazaran bilet satış adedi en çok artan birinci 3 gaye havaalanı ise Erzincan, Çanakkale ve Bursa, yurt dışında en tanınan noktalar Bakü, Dubai ve Stuttgart oldu. Otel rezervasyonlarında Kasım orta tatilinin en beğenilen noktası Antalya’yken, Kıbrıs, Bolu, Kapadokya, Bodrum ve Çanakkale de orta tatili fırsat bilen ailelerden ağır talep gördü.

Öğretmenler de tatil fırsatını değerlendiriyor

Enuygun Otobüs İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam bu hafta alınan biletlerin çoğunlukla tek kişilik sepetlerden oluşmasını yorumladı. Sağlam “9 günlük tatil için yapılan satın alma işlemlerini incelediğimizde alınan biletlerin yüzde 76’sının tek kişilik sepetlerden oluştuğunu görüyoruz. Bu da bize 18 yaş altına şehirler arası otobüs bileti satışı olmadığı için özellikle öğretmenlerin tatil fırsatını değerlendirdiğini düşündürüyor. 3 kişilik ve 4 kişilik sepetler satışların yalnızca yüzde 6’sını oluşturuyor” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu