İş

Türkiye ve Mısır ticaret hacmini artırmak için işbirliği yapacak

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mısır ile karşılıklı ticareti 5 yıl içinde 15 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakan Bolat, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Samir Saleh ve beraberindeki iş dünyası temsilcilerini Ticaret Bakanlığı’nda kabul etti.

Bolat, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ile görüşmeye geldiklerini belirterek, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik bağlantıları değerlendirdi.

Ekonomik ilişkilerde yeni bir yol haritası belirlediklerini belirten Bolat, “Mısır ile karşılıklı ticaretimizi 5 yılda 15 milyar dolara çıkarma, Serbest Ticaret Anlaşmamızı (STA) geliştirmek için Karma Komite Toplantımızı gerçekleştirme kararı aldık. yatırımlar ve müteahhitlik hizmetlerinde iş birliğimizi geliştirmek ve yerel para birimleri ile ticaret fırsatlarını keşfetmek için bu toplantıda aldığımız kararları takip etmek üzere Yüksek Düzeyli Ticari İstişare Sistemi çerçevesinde en kısa zamanda Kahire’de buluşacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Bolat, Türk ve Mısırlı iş dünyası kuruluşlarının başkanlarının katıldığı bir çalışma toplantısı düzenlediklerini de belirterek, Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda özel sektörün görüş ve değerlendirmelerini dinlediklerini belirtti.

Bakan Bolat Mısır’a gidecek

Öte yandan Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, karşılıklı yatırımların artırılması noktasında yatırımcılara gerekli kolaylığın sağlanması amacıyla güçlü bir iş birliğinin kurulması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

İş çevrelerini bir araya getiren ortak düzenlemelerin yapılması konusunda mutabakata varıldığı belirtilirken, bu kapsamda firmaların iki ülkedeki iş forumları ve fuarlara güçlü katılımlarının teşvik edilmesi konusunda mutabakata varıldığı vurgulandı.

Açıklamada, Bolat’ın Mısırlı Bakan Salih’in daveti üzerine Mısır’a yaptığı ziyarette, tarafların Üst Düzey Ticari İstişare Sistemi çerçevesinde anlaşmaya varılmasına karar verildiği belirtildi. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği için önemli bir temel oluşturmaktadır. kelimeler kullanıldı.

merkezefendi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu