Ekonomi

Uluslararası kuruluşlar “küresel gıda ve beslenme krizine karşı acil eylem” çağrısında bulunuyor

YENİ Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ortak bildirisi, gıda ve beslenme güvenliğine ilişkin küresel krizi ele almak için acil eylem çağrısında bulunuyor yayınlanan.

Açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden zarar gören Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı dilenirken, teşkilatların durumu yakından takip ettikleri ve kendi bünyelerinde gerekli takviyeleri sağlamak için çalıştıkları belirtildi. görev alanı.

Onlarca yıllık kalkınma kazanımlarına rağmen yoksulluğun ve gıda güvensizliğinin küresel olarak arttığının vurgulandığı açıklamada, tedarik zinciri aksamaları, iklim değişikliği, COVID-19 salgını, faiz artırımları yoluyla mali sıkılaştırma ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın benzeri görülmemiş bir şoka neden olduğu belirtildi. küresel gıda sistemi. .

Açıklamada, onlarca ülkede çift haneli enflasyonun görüldüğüne dikkat çekilirken, dünya genelinde gıda enflasyonunun yüksek seyrini sürdürdüğüne dikkat çekildi.

WFP’ye göre 79 ülkede 349 milyon insan gıda güvensizliği yaşıyor ve yetersiz beslenme yaygınlığı arttı.

Açıklamada, FAO ve WFP’nin “açlık noktaları” olarak tanımladığı 16’sı Afrika’da olmak üzere 24 ülkede muhtaçlığın ağır olduğu vurgulandı.

Gıda, akaryakıt ve gübre fiyatlarındaki artışa karşılık sübvansiyon alan ülkelerin yaptığı harcamalara dikkat çekilerek, sosyal savunma tedbirlerine düşük gelirli ülkelerde 4,3 milyar dolar, yüksek gelirli ülkelerde ise 507,6 milyar dolar harcandığı belirtildi.

Acil paraya ihtiyaç var

Açıklamada, gıda ve beslenme krizinin tırmanmasını önlemek için kuruluşların “açlık noktalarını kurtarması”, “ticareti kolaylaştırması, piyasaların işleyişini iyileştirmesi ve özel sektörün rolünü geliştirmesi” ve “zararlı sübvansiyonları yeniden düzenlemesi ve kullanması” için acil önlemler sıralandı. , ülkelerin krize yanıt vermesi için kısa vadeli önlemler sağlarken. Acil durum müdahaleleri ile uzun vadeli dirençlilik çabalarının tutarlı olması gerektiği vurgulanmıştır.

Örgüt, hükümetleri ve bağışçıları sıcak noktalardaki ihtiyaçları ele almak için ülke düzeyindeki çabaları desteklemeye çağırdı ve WFP ve FAO’nun en savunmasız kişilere hızla hizmet verebilmek için acilen fonlara ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada, ülkelere, düşük gelirli gıda ithalatçısı ülkelerdeki yoksul tüketicilerin gıdaya erişimini engelleyebilecek ihracat kısıtlamaları gibi politikalardan kaçınma, besin ve gübre mevcudiyetini kolaylaştırmak için ticareti kolaylaştırıcı önlemler alma ve şeffaf ve şeffaf bir şekilde ticaret finansmanı girişimlerini destekleme çağrısında bulunuldu. ayrımcı olmayan bir şekilde.

Mevcut sübvansiyonların durumuna da değinilen açıklamada, ülkelerin küresel gıda güvenliği ve sürdürülebilir gıda sistemleri için daha hedefli programlara yönelik genel kozmik sübvansiyonları yeniden düzenlemesi ve kullanması gerektiğine değinildi.

Bildiride, sosyal koruma ile gıda ve gübre piyasalarındaki temel yapısal zorlukları ele almak için şimdiden harekete geçilirken, uzun süreli bir krizi önlemek için kilit alanlarda daha uyumlu eylemlere ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

habernurhak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu