Teknoloji

Yerli otomobil Togg rekora koşuyor!

Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli akıllı cihazı T10X, bu yıl seri üretim bandından çıkarak sahipleriyle buluşmaya başladı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan Togg’un T10X modeli, iki farklı donanım ve pil seçeneğiyle kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Mart ayının sonunda ilk seri üretim araçlar hattan indi ve araçlar, mayıs ayından itibaren çekilişle almaya hak kazanan kullanıcılara teslim ediliyor.

Haziran ve Temmuz aylarında daha fazla teslimat yapılırken, ağustos ayında 1.965 adet T10X modeli kullanıcıyla buluşarak yeni bir rekor kırıldı. Böylece teslimatlara başladıkları Mayıs-Temmuz ayları arasında 3 ayda gerçekleşen toplam teslimat sayısı, Ağustos ayında bir ayda aşılmış oldu.

Son dönemde daha fazla üretim için vardiya sayısını artıran ve toplam 3.400 teslimata ulaşan Togg, çalışmaların hızlanmasıyla Eylül ayında yeni bir rekor hedefliyor.

Togg Teknoloji Kampüsü’nün kapasitesi yıllık 175 bin araç olarak belirlendi. 2032 yılı sonuna kadar 1 milyon adet üretim hedefi olan Togg’un bu yıl 28 bin adet üretimi gerçekleştirilecek.

TOGG’DA 3 BİN 250 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim 2022’de resmi açılışı yapılan Togg Teknoloji Kampüsü, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi’nin yanı sıra gövde, boya, montaj ve akü tesislerine de ev sahipliği yapıyor. Üretim hatlarında 250 robotun görev yaptığı kampüs, aynı zamanda Avrupa’nın en temiz boyahanesi ile de öne çıkıyor.

1,6 kilometre uzunluğunda test parkuru bulunan kampüsün inşaatında 9 bin kişi görev aldı. Şu anda Togg’da 3.250’den fazla kişi çalışıyor. Çalışanların yüzde 26’sı kadın. Kampüsteki üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında istihdamın 4 bin 300 kişiye ulaşması planlanıyor.

Yaklaşık 250 bin metrekare kapalı alana sahip, gövde, boyahane, montaj ve akü parçalarından oluşan üretim tesisi görüntülendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu