Haber

“Zalimler, tiranlar hep gider”

TBMM Genel Heyeti, Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifini görüşmek üzere toplandı. Hükümet adına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sunumuyla başlayan müzakerelerde muhalefet, hükümete sert eleştiriler yöneltti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen 2023 bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçe görüşmeleri için Meclis’e gelmemesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Seçilmiş bir cumhurbaşkanının gelip bütçesini savunmaması meclise saygısızlıktır” dedi. Konuşmasının devamında devlet harcamalarının keyfi yapılamayacağını belirterek, “Devlet dediğiniz kurum liyakatle yönetilir. Devlet bir kişinin iradesiyle yönetilmez” dedi.

“İki Türkiye” vurgusu

Türkiye’de iktidar tarafından ikili bir yapı oluşturulduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, “Biri Türkiye, saray ve bölüğü, beşli çetelerin yaşadığı. O Türkiye’de her şey var. Masalar dolup taşıyor. Ejder meyveleri var. Çocukların vakıfları var. Oğulların birbirine tohum yolu gibi parası var. Bu Türkiye diğer Türkiye’nin 481 milyarını hortumladı. Barutçular var, baronlar var” diye konuştu. Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde “Türkiye’yi hayır işlerine bağlama programını yerle bir edeceklerini” belirtti.

Uyuşturucu ve kara para

Uyuşturucu kaçakçılarının parasının AKP ve MHP milletvekillerinin onay oylarıyla çıkarılan 7 yasayla Türkiye’ye getirildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Halkıma sesleniyorum. Kara paradan bahsedeceğim. Onlarınki uyuşturucu kaçakçısı. Uyuşturucu kaçakçısı. insan haysiyetini yerle bir ediyorlar, uyuşturucu baronlarını öldürerek zengin oluyorlar, dünya ne yaptı bunlarla, kazandıkları parayı sisteme yatırmaları gerekiyor, bankada hukuki desteğiniz yoksa giremezsiniz. yatır, başın belaya girer. Bu baronların milyonlarca doları depolaması gerekiyor. Hadi, depoyu buldun, “Ama o para bir şey almana yardımcı olmazsa, işe yaramaz. Sisteme koymadığınız sürece baron paranın faydasını görmez” dedi.

“Saray ve meclisi ülkeyi mahvettiğinde para peşinde koştu. Düzgün insanlar yatırım yapmayınca karanlık bir şeye izin verdiler. Yeni bir kanun çıkardılar. Kimse paranın nereden geldiğini sormayacak. Parayı getir, ne olursa olsun. nasıl getirirsen Türk devletinin mafya pisliklerine çamaşır yıkayanlara Allah lanet etsin çünkü bir kere olsun yapmadılar.


Süleyman SoyluFotoğraf: Ahmet Bolat/Anadolu/dpa/picture Alliance

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin gri listeye alındığını belirterek, “Bu ülkeye sadece para mı girdi? Hayır. Uyuşturucu parası sahibini de getirdi. Uyuşturucunun yolunu biliyor musunuz? İran’dan geçen uyuşturucuyu biliyor musunuz? Afganistan mı, bilemezsiniz, çünkü sizin göreviniz, kaldırmak ve indirmektir” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu’ya sorular

Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu” olduğu dile getirdiği soruşturmada tüm zanlıların nasıl serbest bırakıldığı ve zanlıların kimlerle ne bağlantısı olduğu sorularını gündeme getirdi. Soylu’nun oğluyla yaptığı iddianameden çıkarıldı. Türkiye’ye tonlarca uyuşturucunun geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, AKP kümesinin bulunduğu kısma dönerek, “Tonlarca uyuşturucu geliyor. Sınırları yoldan geçen bir hana çevirdiniz. Geliyorlar, uyuşturucu geliyor. Türkiye’de satılıyor kimi yakalıyorsunuz torbacı.Sorun satıcıda değil kullananlarda.Ben uyuşturucudan şikayetçiyim baronları savunuyorsunuz bunu nasıl yapıyorsunuz fakire gittiniz mi hiç mahalleler, anneler dinledi mi? Dinleyemezsin!” söz konusu.

“Zalimler hep gider”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halktan ayrılığının sert olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Ne yapacak? Saray halkı krizleri reddediyor Türkiye’den de koptu Açlığı reddediyor işsizliği reddediyor Getirdiği göçmenlerin sorun olduğunu inkar ediyor Size inkar etmeyeceği bir gerçek söyleyeyim: Zalimler ve Zalimler hep masraflıdır. Altı ay sonra gider gider” dedi.

İYİ Parti: AK Parti Türkiye’yi utandırdı

12 gün kesintisiz devam edecek bütçe görüşmelerinde İYİ Parti Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Erhan Usta, hükümeti şu sözlerle eleştirdi:

“100’üncü bütçeyi konuştuğumuz bu günlerde AK Parti iktidarı Türk milletinin ve kamu maliye tarihinin ayıbını yaşatmıştır. Bu ayıp şudur: Bu yılki bütçenin bütçe giderleri bir önceki yıla göre yüzde 155 artıyor. Geçen yılın bütçesi.Bütçedeki büyümenin nedeni hizmetin büyümesi değil, bu büyümenin nedeni son derece kötü ekonomik göstergeler.

“Bu, yüz yıllık tarihimizde bir kere oldu. (…) İkinci ayıp da şu: 2022 bütçesinde çok büyük sapma var, hükümetin cari harcama bedeli 2022 bütçesinin yüzde 179’u, başlangıç Bu 1943’ten beri böyle.Yani İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez yaşadığımız bir şey yani AK Parti hükümetleri 79 yıldır yaşanmayan bir ayıbı bu millete yaşattı. Usta, “AB tanımlı borç stoku yine aynı şey 10 puana yakın arttı, merkezi yönetimin iç ve dış borç stoku arttı. Dış borç stoku bu 4 yılda 4 kat arttı. ama daha da önemlisi Türkiye’nin ileriye dönük iç borç yükümlülüklerinin faizinin anaparayı aştığını defalarca söyledik. Bunun başka açıklaması yok” dedi.

HDP adına Buldan ve Sancar konuştu

Muhalefet partilerinden Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına ilk olarak Eş Genel Başkan Pervin Buldan söz aldı. Buldan yaptığı konuşmada, “Eğer çocuklar beslenme çantasında sadece bir kuru ekmekle okula gitmek zorunda kalıyorlarsa, bunun nedeni ihale, rüşvet ve çifte maaş dolu çantalar yüzündendir. Düştüğünüz vergileri siz yaptınız. Kür Muhafazakar Mevduat adı altında zenginlerle paylaşılan çocuklarınızın süt ve yumurtalarını. Taraftarlarınız tonlarca alırken, siz de milletin canını gram bağladınız” dedi.


Arşiv – Mithat Sancar ve Pervin BuldanFotoğraf: Adem Altan/AFP/Getty Images

2023 bütçe taslağının AKP-MHP tarafından “ben yaptım” anlayışıyla hazırlandığını belirten Buldan, “Milyonların emeğini, birikimini hükümetin hizmetine sunan bir bütçedir. Sorunları ve analizi” reddetme ve inkâr bütçesidir.” Eşitsizliği artırma bütçesidir. Bütçede sosyal adalet, sosyal devlet, refah ve huzur yok. Yoksul, kadın, işçi, üretici, çiftçi, esnaf, çocuk, engelli yoktur. Ayrıca bilin ki bu bütçe aynı zamanda yağma döneminin bitiş ve kapanış bütçesidir.” ifadelerini kullandı.

HDP’nin diğer Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da yaptığı konuşmada, “Gençler umutsuz, Türkiye’yi terk etmek istiyor” dedi. “Bugün Türkiye’de 30 milyon insan açlık sınırının altında yaşıyor. (…) Eğitim sistemi tamamen çürümüş durumda. Öğrenciler evrensel maliyetlere ve bilişim teknolojilerine hak ettikleri gibi ulaşamıyorlar, bugünlerini ve yarınlarını inançla hissedemiyorlar. dedi Sancar. Yapamayacağını, mutsuz ve umutsuz olduğunu söyledi. Sancar sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiftçiler maliyeti karşılayamıyor. İthalat politikalarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle üretimden dışlanıyorlar. Kadınların yaşam hakkı her an tehdit altında. Erkek şiddeti kadınları yaşamdan koparmaya devam ediyor. daha derin bir sömürü çarkına bağlanmıştır. Kazanımlar birer birer gasp edilmek istenmektedir. Türkiye cinsiyet eşitliğinde her yıl geri kalmaktadır. 10 milyona yakın engelli, yardımlaşma ve lütuf anlayışıyla toplumsal ve siyasal hayattan izole edilmektedir.”

“Vatandaşları her kesimden koruyan bütçe”

Hükümet adına kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, hükümetin 2023 bütçe hedef ve hedeflerini şöyle dile getirdi:

“Ülkemize ve milletimize prestij, refah ve güç kazandıran politikalarımızla milletten aldığımız gücü önümüzdeki yıl da yeniden tesis etmeye hazırlanıyoruz. 2023 bütçe kanun teklifimizin temel misyonu mali altyapı oluşturmaktır. insanımızı küresel belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, vatandaşlarımızı her kesimden koruyacak bütçe teklifimiz milletimizin ihtiyaçlarını gözetmektedir. Bütçe olarak adil ve toplumsal bir anlayışa sahiptir.”

DW / ET,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu