Ekonomi

Büyükşehir’den toprağa bereket desteği

MERSİN (İGFA) – Girdi maliyetlerinin her geçen gün artması nedeniyle toprağını ekemeyen çiftçiler, Büyükşehir’in hibe ve alım garantili tohum, fidan, fidan, ekipman ve ilaç desteğiyle rahat bir nefes alıyor. Şehir genelinde belediye. Üretimin can damarı olmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi; Çiftçiye umut olurken, çiftçinin gelir seviyesinin yükselmesine de katkı sağlıyor.

Büyükşehir’in ata tohum desteğiyle Gülnarlı Mehmet amca ilk hasadın sevincini yaşadı

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliğiyle ata nohut tohumu takviyesi uygulamasını sürdürüyor. Gülnar İlçesi’ne bağlı Konur Köyü’nde yaşayan çiftçi Mehmet Beyaz, unutulmaya yüz tutmuş nohutun yaygın ve sürdürülebilir kullanımını sağlayan projeyle Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı tohum desteğinden yararlanarak ilk kez hasadın tadını çıkardı. ata tohumları.

Haykut: “Bu destekler sayesinde bölgenin tarımsal üretimi de artıyor”

2021 yılında ata tohumlarının gelecek nesillere aktarılması hedefiyle bir proje oluşturduklarını ve bu projeyi Gülnar’a bağlı 8 mahallede hayata geçirdiklerini belirten Tarım Hizmetleri Dairesi Ziraat Teknikeri ve Bitkisel Üretim Şefi Hakan Haykut, “ 2021 yılında ilk kez Gülnar ilçesinde hayata geçirdiğimiz proje ile Bereket, Dayıcık olmak üzere 8 mahallede 355 dönüm arazi için 9’u kadın 48 üreticiye toplam 4.260 kilogram nohut tohumu desteği sağladık. , Şeyhömer, Konur, Kayrak, Göktürk, Yassıbağ ve Üçoluk mahalleleri.dedi.

Haykut, Gülnar’da üretilen leblebinin hem kabarıklık hem de besin değeri açısından tescilli, zengin ve faydalı bir leblebi çeşidi olduğunu sözlerine ekledi. “Bu nohuda dış talep çok fazla. Bölge halkı tarafından çok düşük miktarlarda satılan ve unutulmaya yüz tutmuş bu leblebi çeşidi, tohum desteği ile yeniden üretime kazandırılacak ve aile gelirine büyük katkı sağlayacak” dedi.söz konusu.

Üreticilerin hasat dönemi bereketli

Gülnar ilçesi Konur Mahallesi’nde atalık leblebi tohumu takviyesinden faydalanan yerli üretici Mehmet Beyaz, “Bahar aylarında Vahap Başkanımızın muhtarımız aracılığıyla verdiği desteği duydum. Tohumlarımızı aldık ve ektik. 4 ay gibi kısa bir sürede hasadını gerçekleştirdik.” söz konusu. Hasattan aldığı verimden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Beyaz, şöyle konuştu: “Verim çok iyi. 1 ila 6 verim alıyoruz. Bu leblebi uzun süredir vardı ama çekirdeklerini bulmak giderek zorlaşıyordu. Ata tohumumuzu kaybetmemek için biz üreticiler olarak onu ekmeye ve üretmeye devam edeceğiz.”söz konusu.

Konur Mahallesi vatandaşlarından Tenzile Yadigar Ak, Büyükşehir’in üreticilere sağladığı takviyeleri çok faydalı bulduğunu belirtti. “Bence yıllar önce yapılması gereken bir proje. Satın almanın garanti olduğunu duyduğumda gerçekten çok mutlu oldum. Çünkü çoğu zaman köylüler ürettiklerini satamaz ve tüccarlar tarafından ucuza satın alınır. Üreticiler bu anlamda her zaman desteklenmeli.”söz konusu.

didimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu