Haber

Ttb Genel Sekreteri Vedat Bulut: “Yoksulluk aynı zamanda önemli bir sağlık sorunu. Pazar Yerlerinin Boşanma Saatlerinde Vatandaşlarımıza Sesleniyoruz…

HABER: İLEYDA ÖZMEN/ Kamera: AZİZ METİN

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. aynı zamanda büyük bir sağlık sorunudur.pazar yerlerinin mesai saatlerinde pazar yerlerine giderseniz yoksulluğu görün,gece çöplükleri kazan vatandaşlarımızı görürseniz insanlar sizi görür.ne tür olduğunu görürsünüz. Türkiye’de büyük bir çoğunluk bu yoksulluğun içine itildi.Çalışmalarımızı halkın sağlığı için yürütüyoruz.Çocuklarımızın istikrarlı ve yeterli beslenmesini istiyoruz.Ailelerin yeterli geliri olmasını istiyoruz.Maalesef , bu çaba bir süredir engellendi, burada da görüyorsunuz, “Cemaate ve basına daha uygun alanlarda ulaşmak mümkünken burayı uygun gördüler. Ancak sonuçta kamuoyu bu konuda duyarlı olmaya devam edecek ve hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Ankara’da çok sayıda sivil toplum kuruluşu Tüketici Hakları Derneği’nin çağrısıyla “açlığı, yoksulluğu ve hayat pahalılığını” protesto etti. Harekete katılan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ANKA Haber Ajansı’na konuştu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut şunları söyledi:

“ÇOCUKLARIMIZIN İSTİKRARLI VE YETERLİ BESLENMESİNİ İSTİYORUZ, AİLE GELİRİ VE YETERLİ FİYATLAR İSTİYORUZ”

“TÜİK yıllardır enflasyonu yanlış anlatıyor, düşük açıklıyor. Bunu ancak Maliye Bakanlığı baskılarıyla açıklıyor. Ve bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. TÜİK’e önemli bir kurum diyemeyiz. Devletimin bütün kurumlarında yolsuzluk var Dört yılda üç kere lideri değişen bir kurum Enflasyon sepetini yanlış yorumladığı için işçi ve emekli maaşlarına düşük zamlarla veriyor Milyarlarca lira getiren iktidar 3-5 işletmeye vergi ve prim affı,işçiye gelince maalesef onları da yoksulluğa ve açlığa itiyor.Yoksulluk büyük bir sağlık sorunu.Yoksulluğu hemen görmek için Pazar yerlerinin dağıldığı saatlerde çarşılara giderseniz, Vatandaşlarımızı gece çöpleri toplarken görseniz insanların ne kadar perişan olduğunu görürsünüz.Türkiye’de halkın büyük bir kısmı bu yoksulluğun içine itilmiş durumda.Toplum sağlığı yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çocuklarımızın istikrarlı ve yeterli beslenmesini istiyoruz. Ailelerin yeterli geliri olsun. istiyoruz.

Ne yazık ki, bu bir süredir engellendi. Burada da görüyorsunuz. Topluma ve basına daha uygun alanlarda ulaşmak mümkünken burayı uygun görmüşler. Ancak sonuçta kamuoyu bu konuda duyarlı olmaya devam edecek ve biz de hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz.”

“BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLERİ KAMUOYUNA YANSITIĞININ AÇIKLAMASI OLDUĞU İÇİN BU FAALİYETİN SAKARYA MEYDANI’NDA YAPILMASINI İSTEDİK. BURAYA GELİYORUZ AMA BURADAN GİTMEYECEĞİZ”

Tüm Emekliler Sendikası Çankaya Şube Müdürü Bayram Kaya da polisin Sakarya Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan eylemin yerinin değiştirilmesine tepki gösterdi. Kaya dedi ki:

“Tüketici Hakları Derneği’nin bugün Sakarya Caddesi’nde yapmayı planladığı basın açıklamasının bu küçük alana sıkıştırılmasını bir emekli olarak protesto ediyorum. kurumlar bu kadar küçük bir alana sıkıştırıldı.Basın açıklaması gerçekleri halka yansıtma ifadesi olduğu için Sakarya Meydanı’nda yapılmasını istedik.Buraya geldik ama buradan ayrılmayacağız. taleplerimizi kamuoyuna duyururuz.”

“ÇOCUKLARIMIZI EĞİTMEK İÇİN İKİNCİ BİR İŞ YAPMAK ZORUNDAYIZ”

Temizlik İşçisi Reyhan Tüfekçi de şunları söyledi:

“51 yaşındayım. Emeklilik şartlarını yerine getirmeme rağmen şu an emekli olamıyorum. 7 bin 500 lira emekli maaşı ile nasıl geçinirim diye düşünüyorum. İki çocuğum okutuyor, kira veriyorum emekli olamıyorum. Türkiye’nin durumu bu. Açıklanan istatistiklerle yaşadıklarımız çok uç noktalarda. “İnsan gibi yaşamak istiyoruz. İnsancıl fiyatlar istiyoruz. Çocuklarımızın gönül rahatlığıyla eğitim görmelerini istiyoruz. Bir kitabın bin lira değerinde olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu çocukları okutmak için ikinci bir işe girmek zorundayız.”

“BU ARTIŞLARIN GERİ DÖNMESİNİ İSTİYORUZ. RİSK ALDIK. BU TUTKUYA SON VERİN”

Ankara Dayanışma Derneği Başkanı Yusuf Şahin şunları söyledi:

“Şu anda birçok yerde mitingler yapılıyor. Ülkemiz karanlığa doğru gidiyor ve büyük bir uçurumda durmadan büyüyor. Demokratik hak taleplerimiz hep baskı altında. Artık kendimizi özgürce ifade eden, koruyan, koruyan bir toplum değiliz. haklarımızı koruyalım.Tek adam rejimi ile birlikte bu baskı devam ediyor.Bunlar buna layık değiller.Onlar Türkiye Cumhuriyeti’nin birer ferdidir.Dolayısıyla artışı, zulmü,susturmakla bu baskı unsuruna dur demezler. Yoksulluğu, işkenceyi, basını susturarak, yazarı susturarak, aydınları içeri atarak… Çünkü haklı bir talebimiz var, haklıyız, insanca bir yaşam istiyoruz, insanlar vergi veriyorsa, vatandaşlık görevini yapıyorsa, askerliğini yapıyorsa. vatana karşı sorumluluklarını yerine getirsinler, bu görevi yapanlar da, yönetenler de sorumluluklarını yerine getirsin.Ormanlar yakılıyor,insanlar öldürülüyor,gazeteciler içeri atılıyor.Burada en doğal ve en temel hakkımız beslenmek. , yakıt, zam hepsine geliyor. Bu zamların geri çekilmesini istiyoruz. isyan ediyoruz. Yeter bu dert.”

“SAYIN CUMHURBAŞKANI ‘HERKESİN MAAŞI 7 BİN 500 LİRADIR. KİMSENİN MAAŞI 7 BİN 500 LİRADIR’ DEDİ”

Tüm Emeklilik-Sen Genel Sekreteri Ali Fırat Temel de şunları söyledi:

“İktidarın ve AK Parti’nin yaptığı ÖTV, KDV ve MTV’ye karşı Türkiye’nin dört bir yanında insanlar açlık ve yoksulluk içinde kaldı. Buradaki amaç, hükümetin haksız ve hukuksuz yaptığı zamları geri almasıdır. Bıraksınlar. bedelini ödeyin maaşlarımız ona göre ayarlansın bu ülkenin işçisi emeklisi maalesef yoksulluk içinde devlet çıktı sayın cumhurbaşkanı dedi herkesin maaşı 7 bin 500 lira hayır kimsenin maaş 7 bin 500 lira bunun altında maaş tarlalar var 6 milyon kişi o yüzde 25 maaşı hiç alamamış memlekette ekonomik durum çok kötü TBMM’nin toplanmasını ve insani bir bedel talep ediyoruz. acil bir insan olarak yaşayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu