Yaşam

İlginç Karakterleriyle Gönüllerde Taht Kurmuş Her Biri Birbirinden Başarılı The Addams Family Filmleri

Aslında 20. yüzyıl beşerlerine üstü kapalı bir tenkitte bulunan The Addams Family serisi 60’lı yıllarda çizgi sinema olarak başlayan macerasına bugün animasyon olarak devam ediyor. Hatta şimdilerde Wednesday karakterini husus alan Wednesday dizisi epeyce gündemde. Biz de yıllar boyunca bu aileyi husus alan farklı üretimleri sizin en için en berbattan en düzgüne sıraladık! ?

Kaynak: https://www.denofgeek.com/movies/the-…

1. The Addams Family 2 (2021)

2019’da çıkan sinemada taşındıkları kentte istenmemeleri anlatılırken, bu sinemada Addams ailesi yürüyen şatolarıyla dünya seyahatine çıkıyor.

The Addams Family sinemalarının aile sinemaları olduğu kesin lakin bu yalnızca çocuklara yönelik olması gerektiği manasına gelmiyor.

Yani orjinal sinemaların ürkütücülüğü ve kaygı ögeleri bu animasyonda bulunmuyor ve bu da aklımızda kalan asıl Addams ailesi ile aksi düşüyor. The Addams Family sinemalarının animasyon versiyonlarında çizgi romana uygun olan tek şey Gomez’in üst sınıf biriyle evlenmesi. Wednesday Addams ise Uncle Fester’ın DNA’sını bir ahtapot DNA’sıyla birleştiriyor ve akabinde birebir usulü nitekim Gomez ve Morticia’nın kızı olup olmadığını öğrenmek için kullanıyor. Bu kısım eğlenceli olsa da Wednesday’i etrafındaki düşük zekalılara zar güç tahammül eden bir cins kibirli dahi olarak karşımıza çıkarıyor ki Wednesday daha 13 yaşında bir kız çocuğu.

2. The Addams Family (2019)

Bu animasyonda birinci sinemaya göre daha fazla endişe ögesi ve en azından ailenin gerçek bir düşmanı bulunuyor. Sinemada, ailenin etrafındaki topluluk, ismini Asimilation olarak değiştirmeye hazırlanıyor ve Addams ailesinin meskeni olarak isimlendirdiği New Jersey akıl hastanesi, bir mesken tadilatı realite gösterisinin yıldızı oluyor.

Animasyondaki latifeler çoğunlukla 60’lı yıllarda yayınlanan çizgi filmden alıntı.

Ancak bazı replikler de 1964-66 yılları arasında yayınlanan dizi versiyonundan ve 90’lı yıllarda çekilen sinema uyarlamalarından. Pugsley karakteri ise bu animasyonda daha fazla ekran müddeti alıyor lakin bunun nedeni, öyküsünün enteresan olması değil, Stranger Things’de Mike rolünü canlandıran Finn Wolfhard tarafından seslendirilmesi. Pek çok izleyici, bu animasyonun orijinal filmlerin zayıf bir uyarlaması olduğu ve komedi açısından da şakaların yeterince komik olmadığı konusunda hemfikir ne yazık ki.

3. Addams Family Reunion (1998)

Bu film esasında 1991 ve 1993’te çıkan iki başarılı sinema kadar başarılı olması ve çekilecek olan The Addams Family dizisinin pilotu olması gerekiyordu lakin üretimciler bu sineması yaparken büyük bir yanlışa düştüler. Üretimciler direktöre Paramount Pictures tarafından çekilen sinemaları kara güldürü ve iğneleme kısmı olmadan taklit etmesini ve 60’larda yayınlanan dizinin ruhunu yaşatmasını ancak karakterlerin şapşallıklarını dahil etmemesini istemiş. Tüm bunlar çıkınca da ortaya pek başarılı bir şey çıkmamış tabii.

4. Halloween with the New Addams Family (1977)

Halloween with the New Addams Family filminin izleyiciye verdiği yeni hiçbir şey yoktu. 1970’lerin sonlarında, kalitesi başka sinemalara kıyasla daha düşük, serinin yine canlandırmalarından biriydi yalnızca. Lakin en azından 1964’ten 1966’ya kadar olan dizinin oyuncu takımının birçoklarını yine bir ortaya getirmeye yaramış da diyebiliriz.

Yapım ayrıyeten serinin gidişatı için epeyce gereksiz olan iki küçük çocuğu, Wednesday Jr. ve Pugsley Jr.’ı filme eklemişti.

Bunu yapmaları orijinal Wednesday ve Pugsley’nin daha az sinemada görünmesine sebep olmuştu natürel. Sinemanın bir öteki büyük eksisi ise sinemayla bütünleşmiş olan Vic Mizzy imzalı jenerik müziğinin bu sinemada bulunmamasıydı. Sinemada bilinmeyen bir müzik kullanılıyor ve bu da sinema de büyük bir eksiklik ortaya çıkarıyordu.

Bu meşhur dizi temasını kesinlikle duyduğunuza eminiz!

5. The Addams Family (1991)

Filmdeki rolü için Altın Küre’ye aday gösterilen Anjelica Huston, Morticia Addams rolündeki performansıyla adeta kötülüğün vücut bulmuş hali diyebiliriz. Aktör Raul Julia da harika bir Gomez Addams ortaya çıkarıyor ve karaktere inanılmaz bir delilik katıyor. Jimmy Workman’ın Pugsley’i izleyiciyi oldukça güldürüyor ancak asıl ışığı Christina Ricci’nin canlandırdığı Wednesday çalıyor. Oyuncu her bir repliği son derece doğal ve kusursuz bir halde seyirciye iletiyor.

6. Addams Family Values (1993)

Bu sinema için 1991’de çıkan filmin üstüne katılarak, daha da geliştirilmiş hali olduğunu söylemek mümkün. Daha karanlık bir mizah ile karşılaşıyoruz ve de aileye yeni birisi katılıyor. Görselde de gördüğünüz üzere bebek Pubert Addams babasıyla aynı bıyığa sahip. Bu filmde oyunculuklar her açıdan zirveye ulaşıyor diyebiliriz. Hatta Gomez Addams’ı canlandıran Julia sinema çekimleri esnasında mide kanseri için tedavi görüyordu lakin bunu fark etmek mümkün değil. Ailenin sıkıntı günler geçirdiği periyotta bilhassa oyunculuğunu konuşturan Julia, eşi olan Morticia karakteriyle de akıllara kazınan o inanılmaz tango sahnesinde olağanüstü bir iş ortaya koyuyor.

İşte o unutulmaz tango sahnesi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu