Ekonomi

Piyasada uzun vadeli LNG kalmadı

Japonya Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı rapora nazaran, başlangıç tarihi 2026’ya kadar olan tüm uzun periyot LNG kontratları satıldı. Yıllar boyunca sağlam tedarik ve fiyatlarda istikrar sağlayan bu kontratlar, alıcılar için büyük kıymet taşıyor.

Rapora nazaran ayrıyeten, LNG ihracatı projelerine olan yatırımın az olması nedeniyle, arzın yıllar boyunca kısıtlı olması bekleniyor. Buna ek olarak Avrupa’ya ihraç edilen Rus gazı büsbütün kesilirse, 2025’te dünya çapında 7,6 milyon ton LNG açığı yaşanacağı öngörülüyor.

Dünyadaki birçok ülke, Katar ve ABD üzere büyük üreticilerden yakıt tedariki sağlamak için yarışıyor. Bu sırada Avrupa’nın, Rusya’dan gelen petrolün yerini LNG ile doldurmaya karar vermesi piyasada işlerin daha da karmaşıklaşmasına neden oluyor.

Kontratların tükenmesi, LNG ithal eden ülkelerin tedariklerini daha oynak ve kıymetli olan spot piyasadan gerçekleştirmek zorunda oldukları manasına geliyor. Spot piyasada LNG’nin fiyatı, uzun periyot kontratlara kıyasla neredeyse üç kat daha kıymetli.

Uluslararası Sıvılaştırılmış Doğal Gaz İthalatçıları Grubu’na nazaran, geçtiğimiz yıl LNG tedarikinin yüzde 30’u spot piyasadan gerçekleşti.

Enerji üretiminde en yüksek oranla LNG kullanan Japonya, bu yılın en yüksek ölçüde LNG ithal eden ülkesi olma yolunda ilerliyor. Ülke, şirketlerin spot piyasadan LNG tedarik edememesi durumunda, hükümetin spot piyasadan LNG tedarik edebilmesini sağlayacak adımlar arıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu